Szczepionki – czy warto i czy jest to dla nas bezpieczne?

Czy szczepienie faktycznie zabezpiecza nas przed chorobami? Czy niesie to za sobą skutki uboczne? Jak i kiedy musimy się szczepić? Niżej odszukacie kilka odpowiedzi na te zapytania oraz dowiecie się czy warto się szczepić?

Szczepionki to jeden z największych sukcesów medycyny. Gwarantują, że nie zachorujemy na daną chorobę lub też przejdziemy ją o dużo łagodniej oraz unikniemy ryzyka niebezpiecznych powikłań. Dzięki szczepieniom udało się zniwelować lub ewentualnie zmniejszyć ilość zachorowań na wiele znacznych schorzeń. Preparat ma za zadanie pobudzić stworzony przez nas układ immunologiczny do wytworzenia odporności przeciw chorobie, z reguły zakaźnej. Szczepienia są przede wszystkim ważne dla dzieci, jakie są o wiele bardziej narażone na niebezpieczeństwo zachorowań i powikłań z tym połączonych. Skąd w takim razie wątpliwości, żeby zabezpieczać się w ten sposób?

Niepewności wynikają prawdopodobnie stąd, że mimo wszystko jest to artykuł biologiczny, jaki działa tylko w owym czasie, kiedy organizm właściwie na niego zareaguje. Wszystko zależy od człowieka. W tym przypadku istotną rolę odgrywa układ immunologiczny, który przez szczepionkę jest wymuszony do wysiłku. Dużo również zależy od typu szczepionki i indywidualnych cech układu immunologicznego. Są w stanie występować powikłania związane z przyjmowaniem szczepień, szczególnie u dzieci, niemniej jednak są to niesłychanie rzadkie przypadki.

Szczepienie u maluchów

W ostatnim czasie pojawiło się dużo wątpliwości na temat tego, czy dzieci rzeczywiście powinny być szczepione. Rodziciele wahają się czy szczepić dzieci. Mimo to odpowiedź jest jednoznaczna: wypada. W Polsce są obligatoryjne szczepienia dla dzieci, które są gratisowe i poboczne, zalecane, za jakie należy zapłacić. Do tych początkowych zaliczane są m.in. szczepienia przeciw gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi i krztuścowi, a też śwince, różyczce czy odrze.

Układ immunologiczny dziecka nie jest perfekcyjny, przez co maluch o wiele bardziej narażony jest na atak zarazków, przed którymi nie potrafi się obronić. Niezwykle istotne, aby zadbać o szczepienia jak najwcześniej, ponieważ już kilku tygodniowe dziecko narażone jest na takie choroby jak ospa, tężec czy krztusiec. Brak trafnej ochrony może łączyć się również z poważnymi powikłaniami.

Szczepienie u dorosłych

Szczepienia u dorosłych są również ważne. To one najprawidłowiej chronią nasz organizm przed bakteriami i wirusami. To naturalnie dzięki szczepieniom nasz organizm może być zabezpieczony przed wieloma schorzeniami, jakie niosą za sobą podniesione niebezpieczeństwo zakażeń, przede wszystkim u osób starszych. Jest grupa ludzi, którzy nadal nie są odporni na schorzenia wirusowe szablonowe dla wieku dziecięcego (ospa wietrzna, różyczka, odra).

Takie choroby u osób dorosłych mogą mieć o wiele cięższy przebieg oraz prowadzić do istotnych powikłań. Mogą stanowić też zagrożenie, np. w czasie ciąży. Warto zatem zadbać o słuszną ochronę w postaci szczepień. Osoby dorosłe są w stanie zaszczepić się m.in. przeciw pneumokokom, krztuścowi, grypie lub kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *