Video czy tekst – co jest ważniejsze w reklamie internetowej?

Wiele osób zastanawia się, co jest ważniejsze w reklamie internetowej – video i dobrze dobrana oprawa graficzna czy tekst nakłaniający do odpowiedniego działania? Zarówno video, jak i tekst mają swoje zalety i wady. Co ma więc ważniejsze znaczenie?

Od dłuższego czasu dyskutuje się o tym, co jest ważniejsze w reklamie internetowej: video czy dobrze skonstruowana tekst. Nie ulega wątpliwości, że oprawa graficzna danego przekazu czy nawet sam przekaz w formie video w sposób szczególny przyciągają uwagę odbiorców. Za doskonały przykład mogą posłużyć chociażby reklamy w formie video, na które bardzo często decyduje się wiele firm obecnych w mediach społecznościowych. Nie da się również ukryć, że internetowe reklamy video wspomagają się danym tekstem – połączenie daje więc naprawdę bardzo dobry przekaz reklamowy.

Potencjał korzystania z mediów społecznościowych jako kanału reklamowego pokazują chociażby filmiki viralowe, których oglądalność można liczyć w milionach wyświetleń, a swoim zasięgiem obejmują niemalże cały glob. Oczywistością jest, że wiele firm będzie decydowało się na umieszczanie swoich reklam właśnie w mediach społecznościowych – czy to na YouTubie, czy za pomocą influencer marketingu, czy chociażby na Facebooku.

Sprawdź ofertę – Profesjonalny Copywriter – zobacz, czym się zajmuje

Video a tekst – emocje

Warto zwrócić uwagę na to, jakie emocje wywołuje u odbiorcy dobrze dobrany tekst, a w jaki sposób robi to video. Nie da się ukryć, że w tym miejscu w znaczny sposób wygrywa obraz, ponieważ to on – szczególnie kiedy dodamy do niego muzykę – jest w stanie znacznie bardziej nas poruszyć niż jedynie sam tekst.

Z tego właśnie powodu bardzo często prezentuje się teksty w bardzo ciekawej formie, urozmaica się przekaz infografikami, tworzy się kilkusekundowe animacje z tekstem i zawartą informacją. Nie dość, że obraz przyciąga naszą uwagę o wiele bardziej niż sam tekst, to w dodatku obraz jest o wiele bardziej zapamiętywany, a to w przypadku reklamy ma niezwykle duże znaczenie. Można więc uznać, że forma video reklamy internetowej będzie skuteczniejsza – nie należy jednak umniejszać zasług czystemu tekstowi. Dobrze skonstruowane hasło reklamowe może odegrać główną rolę w przyciągnięciu uwagi odbiorcy.

Przyszłość

Warto w tym miejscu zastanowić się, jak to będzie wyglądało w niedalekiej przyszłości. Można przypuszczać, że teksty będą powoli odchodzić do lamusa, a jedną z wielu przesłanek jest chociażby stan czytelnictwa nie tyle w Polsce, co na świecie. Obecnie dominują formy krótkie, dynamiczne, niepogłębione analizy, a całość przekazów nastawiona jest przede wszystkim na szybkość. Wydaje się więc, że nie ma miejsca na teksty czy artykuły reklamowe w miejscach innych niż prasa.

Dodatkowo warto pochylić się nad dynamicznie rozwijającą się technologią wirtualnej rzeczywistości. Reklamy wykorzystujące VR będą coraz powszechniejsze, i wydaje się, że w ich przypadku nie będzie mowy o jakimkolwiek tekście. Warto jednak podkreślić, że przyszłość nie raz okazała się już zaskakująca.

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *